OTEVŘENÁ KULTURA

INFORMACE DLE METODIKY SNADNÉHO ČTENÍ

Národní technické muzeum

Muzeum je zaměřeno na dějiny techniky a průmyslu. Je největším technickým muzeem v České republice. 

 

Sbírky vystavuje ve 26 stálých výstavách. Nejznámější stálou výstavou je expozice Doprava. Další expozice se věnují například architektuře, astronomii, technice v domácnosti, fotografii, tiskařství, měření času, hutnictví a hornictví.​

Adresa

Kostelní 42, 170 78 Praha 7, Česká republika

Doprava
Nejbližší tramvajová zastávka se jmenuje Letenské náměstí. Odtud pokračujte pěšky směrem k Letenským sadům.
Před budovou muzea se nachází placené parkoviště.

Kontakt
telefon: +420 220 399 111
e-mail: info@ntm.cz

Otevírací doba
úterý až neděle 
9:00 až 18:00

Vstupné

plné 280 Kč, snížené 150 Kč
Bližší informace najdete na www.ntm.cz

 

Pobočky
Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy 
www.muzeum-plasy.cz

Železniční depozitář NTM Chomutov
muzeum-chomutov.cz

Pobočky muzea jsou otevřeny od března do října. Mají vlastní webové stránky.

 

PŘÍSTUPNOST BUDOVY PRO NÁVŠTĚVNÍKY S OMEZENÍM POHYBU​

Hlavní budova NTM na Letné

Budova je historická a ke vstupu do ní vedou schody. Přístup pro osoby na vozíčku nebo návštěvníky s kočárkem se nachází dole vpravo od hlavního vstupu do muzea. Přístup do všech pater a expozic muzea je bezbariérový a jednotlivá patra jsou propojena výtahem. Výjimkou je expozice Dopravy, kde jsou určitá omezení. V muzeu je možné zapůjčit invalidní vozík. V muzeu jsou k dispozici bezbariérové toalety.

Podrobné informace získáte kliknutím na tento odkaz.  

 

INFORMACE A VIDEA PRO OSOBY S POSTIŽENÍM SLUCHU

Národní technické muzeum ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze připravilo kanál, který má za cíl přiblížit jeho sbírky návštěvníkům s postižením sluchu.

Přístup získáte kliknutím na tento odkaz.

 

Národní technické muzeum je největším technickým muzeem v České republice a patří k nejstarším a nejvýznamnějším technickým muzeím na světě. Základ sbírek položil Vojtěch Náprstek v roce 1862, muzeum vzniklo v roce 1908 a jeho sbírky se postupně rozrůstaly.


Muzejní budova byla postavena v Praze na Letné podle návrhu architekta Milana Babušky. První expozice zde byly otevřeny po druhé světové válce, ale celá budova začala být pro muzejní účely využívána až po roce 1989. Budova je opravena a od roku 2013 a se zde nacházejí nové expozice.


Národní technické muzeum je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Shromažďuje předměty, které dokumentují vývoj vědy, techniky a průmyslu v Českých zemích. Např. předměty z oborů dopravy, architektury, astronomie, fotografie, hornictví, hutnictví, tiskařství, měření času, techniky v domácnosti nebo elektrotechniky. Ty uchovává v depozitářích a vystavuje ve stálých expozicích i výstavách. Muzeum je vědeckou institucí, vydává odborné publikace a lze zde navštívit odbornou knihovnu a archivní badatelnu.


Pro návštěvníky jsou připraveny doprovodné programy a víkendové akce. Velká pozornost je věnována programům pro školní skupiny.