Kostelní 42, Praha 7, Česká republika

Otevřená kultura Pro neslyšící

Sledujte nás na
E-shop Vstupenky

Přístup do budovy pro návštěvníky s omezením pohybu - hlavní budova Praha


Hlavní budova NTM na Letné
 
Přístup k budově
Národní technické muzeum sídlí v historické budově v Praze 7 na Letné naproti Letenským sadům. Při použití MHD je nejbližší tramvajovou zastávkou zastávka Letenské náměstí. Trasa od této zastávky k muzeu vede po veřejných komunikacích, jedná se cca o 550 m.
Chodník před budovou v ulici Kostelní je vybaven vyhovujícími nájezdy, které jsou umístěny na obou nárožích. Povrch tvoří drobná kvalitní dlažba. Do hlavního vstupu vede schodiště. Pro návštěvníky na vozíku nebo s jiným omezením je proto k dispozici speciální vchod, který se nachází po pravé straně od schodiště. K speciálnímu vchodu do muzea vede nájezd pod úrovní chodníku, který má vyhovující sklon. 

Vstup
U speciálního vchodu (dvoukřídlé dveře 2x 75 cm) je umístěn zvonek (ve výšce 100 cm), po jehož použití přijde během několika minut otevřít obsluha.  Vstup vede do restaurace v prvním podzemním podlaží muzea (-1). Nachází se zde také Velký výstavní sál pro jednorázové výstavy.  Budova muzea má 7 pater. K pokladně muzea a do dalších částí budovy je možné kromě schodů pokračovat dvěma výtahy. 

Výtahy
Pro přepravu vozíčkářů do jednotlivých pater budovy a většiny částí budovy je určen výtah napravo. Výtah na levé straně umožňuje jízdu do třetího podzemního podlaží (-3), kde se nachází expozice Hornictví i Rudný a uhelný důl (expozice není určená pro vozíčkáře). Jízda výtahem do třetího podzemního podlaží (-3) je možná pouze po domluvě a za doprovodu obsluhy v muzeu. 
Tlačítko přivolávání výtahu naleznete ve výšce 120 cm na zdi bokem od dveří. Šířka automatických zasouvacích dveří na fotobuňku je 80 cm. Vnitřní prostor má půdorys o rozměrech: šířka 120 cm, hloubka 110 cm. Větší vozíky je vhodné umístit trochu šikmo. Ovládací tlačítka uvnitř jsou ve výšce 100 cm a nejsou vybaveny haptickým Braillovým písmem.
 
Interiér
Pohyb po budově pro osoby s omezením pohybu je bezproblémový s několika výjimkami, které jsou dány konceptem budovy muzea z poloviny 20. století. Vstup do expozice Doprava je po schodech. K dispozici je zde plošina (nosnost 225 kg, šířka 75 cm, hloubka 110 cm). Pouze po schodech jsou přístupné ochozy expozice Doprava, kde se nachází sbírka kol, lodní dopravy a motocyklů a popisky k zavěšeným letadlům. K nástupišti u vystaveného salonního vozu císaře vede plošina (nosnost 225 kg, vůz si mohou návštěvníci prohlédnou pouze zvenčí). 
Plošinu je možné využít pro přístup do podzemního podlaží -2, kde se nachází Herna Merkur a expozice Hutnictví (nosnosti 225 kg).
Za pomoci plošin jsou přístupné kromě schodů menší části dalších expozic. Do části expozice Interkamera vede 14 schodů nebo plošina (nosnost 250 kg, šířka 80 cm, hloubka 77 cm). Do části expozice Měření času a na ochoz expozice Chemie kolem nás vede plošina, která připomíná výtah (nosnost 380 kg, tlačítka ve výšce 100 cm je nutno držet po celou dobu jízda, šířka 88 cm zúžená ve výšce 100 cm madlem na 80 cm, hloubka 124 cm).
Pro přístup do edukačních učeben, které se nacházejí v nultém podlaží na ochozu expozice Chemie kolem nás, je možné využít plošinu-výtah. K učebnám dále vedou 2 schody. Zde jsou za asistence lektorů muzea využívány nájezdové ližiny. 
Pro vozíčkáře je nepřístupná expozice Rudný a uhelný důl, která je věrnou replikou reálného dolu.

Hygienické zázemí
Budova muzea je vybavena několika bezbariérovými toaletami. 
Toaleta v nulté podlaží je otevřena bez nutnosti použití klíče, je vybavena eurozámkem. Šířka dveří činí 80 cm, dveře se otevírají ven. Je zde dostatek místa pro pohyb (půdorys místnosti 172 x 172 cm). Umístěna jsou zde dvě madla, madlo umístěné do prostoru z místa nástupu je zvedací. Horní hrana madel je ve výšce 78 cm. Výška mísy 50 cm od podlahy. Umyvadlo se nachází ve výšce 85 cm, podjezd 65 cm, hloubka 55 cm, použita je páková baterie. Není k dispozici tlačítko přivolání pomoci. Splachování je umístěno za zády na zdi nebo po levé ruce v podobě tlačítka připomínajícího vypínač. Tamtéž je zásobník na toaletní papír. Ubrousky a větrák jsou ve výšce 120 cm.
Další bezbariérové toalety se nacházejí ve i ve foyerech 3., 2. a 1. patra jsou stále otevřené a k dispozici. Nejsou již vybaveny eurozámkem a tlačítkem k přivolání pomoci. 

Parkování
Na rohu ulic Kostelní a Muzejní se nacházejí tři vyhrazená parkovací místa pro vozidla označená kartou vozíčkáře. Během dne obvykle bývají obsazena alespoň dvě. Další možnost parkování je v areálu NTM za jižní branou. 

Poznámka
V muzeu je k zapůjčení pro špatně chodící návštěvníky pojízdné křeslo. Při plánované návštěvě více osob na vozíku je po dohodě možné využít zadní technický vstup do expozice Doprava a parkování v areálu muzea. 
 
Informace naleznete také zde: https://www.presbariery.cz/cz/component/flexicontent/12-muzea/9577-narodni-technicke-muzeum