Kostelní 42, Praha 7, Česká republika

Otevřená kultura Pro neslyšící

Sledujte nás na
E-shop Vstupenky
Projekční pás Émila Reynauda

Projekční pás Émila Reynauda


Malá výstava prezentuje významný předmět ze sbírky NTM, který je zapsán do mezinárodního registru Paměť světa UNESCO.

Ve výstavě je představena kopie fragmentu projekčního pásu Émila Reynauda k představení Autour d’une Cabine (Okolo kabiny) z roku 1894. Tento ručně malovaný fragment animované grotesky ze sbírek Národního technického muzea je zapsán do mezinárodního registru Paměť světa UNESCO. Jedná se o jedinečný doklad rané filmové techniky, kterou její autor předstihl bratry Lumièrovi. 

Vystaven je také praxinoskop Émila Reynauda z let 1877–1879 a Reynaudovo optické divadélko z let 1877–1890.

Praxinoskop je přístroj k animaci kreslených pohybových fází umístěných na papírovém pásu. Záměna obrazů se děje pomocí zrcátek, na rozdíl od štěrbinových bubnů je tak záměna obrazů plynulejší a obraz vypadá jasněji.

Optické divadélko je zdokonalený praxinoskop s 12 zrcátky, umístěný ve skříňce a doplněný zařízením pro pozorování výměnného pozadí. Divák otáčel bubnem a sledoval pohybující se objekt skrze otvor ve víku. Pod pozorovacím otvorem se nacházela výměnná kartička s pozadím, které se odráželo ve skleněném průhledu. Průhledem byla zároveň vidět pohybující se postavička, na pásu nakreslená na černém pozadí. Výsledkem byla pohybující se postava na pozadí imitace divadelní scénky. Pozadí existovalo několik a bylo možné je libovolně měnit, podobně jako pásy s pohybovými fázemi.

Projekční pás Émila Reynauda

28. 3. 2024 - 28. 10. 2024