Sledujte nás na
E-shop Vstupenky

Ložiska – smykové tření a valivý odpor

7. 9. 2023 - 28. 6. 2024
Hlavní budova v Praze
Pro školy
Ložiska – smykové tření a valivý odpor
Cílová skupina Střední škola
Délka 90 minut
Počet žáků 32
Cena 90 Kč/žák

Fyzikálně-technický workshop pro středoškolské studenty zaměřený na ložiska s různými typy tření. Třída je rozdělena na dvě skupiny.

V první si každý žák manuálně vyzkouší kluzná i valivá ložiska různých druhů. Seznámí se s realizací prvního valivého ložiska Leonarda da Vinci i s novinkami od firmy SKF. Dále si vyzkouší tvrdost kuliček odrazovou metodou a uvidí konstrukci kluzného ložiska odlitého z Pb-Sn kompozice. Žáci si zopakují také podstatu výpočtu smykového tření a valivého odporu a jimi působených ztrát. Druhá skupina projde v dialogu s lektorem nejvýznamnější exponáty dopravní haly. Po padesáti minutách se skupiny vystřídají. Program je vhodný pro gymnázia i pro odborné školy.

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovány podle Podmínek zpracování osobních údajů.

Prozkoumejme společně taje techniky a expozice Národního technického muzea. Připraveny jsou programy pro žáky mateřských, základních i středních škol od komentovaných prohlídek přes programy v expozicích po workshopy v učebnách i dalších prostorách muzea.

Přihlašování k jednotlivým vzdělávacím programům můžete provést na rezervace.ntm.cz. Vstupenky na komentované prohlídky a další programy pro rodiny s dětmi či dospělé (např. Naše technika mluví) lze zakoupit na vstupenky.ntm.cz.

Registrací do rezervačního systému získáte možnosti vybrat si vyhovující termín Vámi zvoleného programu a také Vám bude zasláno oznámení o vyhlášení nových termínů stávajících programů i zcela nových workshopů. Termíny pro 1. pololetí školního roku zpřístupňujeme v tzv. přípravném týdnu na konci srpna, termíny pro 2. pololetí školního roku během vánočních prázdnin na rezervace.ntm.cz či ntm.cz.