Díky spolupráci mezi Národním technickým muzeem, Klubem Za starou Prahu a Společností přátel starožitností máte možnost v letošním roce navštívit přednášky v prostorách Národního technického muzea zdarma. Termíny přednášek a jednotlivá témata najdete rozepsány níže. Přednášky se konají dvě pondělí v měsíci v podvečerních hodinách. Prosím zkontrolujte si datum a začátek přednášky podle rozpisu.
Přednášky Klubu Za starou Prahu začínají vždy od 18:00.
Přednášky Společnosti přátel starožitností začínají vždy od 17:30.
Klub Za starou Prahu – od 18.00
26. 5. 2025
506. Hovory o Praze
Michal Plavec
Mezi Prahou a Paříží balonem i letadlem
Česko-francouzská spolupráce se prolínala stoletími. Pokud se zamyslíme nad spoluprací v letectví, kořeny sahají dále, než si dokážeme představit. Prvním francouzským vzduchoplavcem, který se kdy vznesl nad hlavním městem Prahou, se stal Francouz Jean-Pierre Blanchard v říjnu 1790. Pilotoval horkovzdušný balon. Aviatik, jenž jako první létal nad hlavním městem Království českého v prosinci 1909 v letadle těžším vzduchu, opět pocházel z Francie a jmenoval se Louis-Julien Gaubert. První český pilot Ing. Jan Kašpar poprvé vzlétl ve francouzském letadle Blériot XI v dubnu 1910 a v srpnu 1910 za hojné účasti měl veřejný vzlet na Proseku. Jistě není od věci připomenout, že unikátní snímek Eiffelovy věže z balonu pořídil v dubnu 1904 rodák z Mělnicka Emanuel Quoika, první rakousko-uherský pilot, který kdy vzlétl v letadle těžším vzduchu. Jak jinak, ve francouzském letadle Blériot XI.
Francie napomohla velkým dílem ke vzniku Republiky československé a mezi léty 1918 až 1938 byla hlavním partnerem nově vzniklého státu.
Bez francouzských letadel by československá armáda v bojích s Maďarskou republikou rad neobstála. Důležitou leteckou dopravní společností byla Franko-rumunská vzduchoplavební společnost, která v roce 1922 propojila kbelské letiště se světovými metropolemi. Čechoslováci také bojovali v letech 1939 až 1940 za Francii a svobodu vlasti a nad Francií potom operovali až do roku 1945. Československá samostatná obrněná brigáda velela od října 1944 až do německé kapitulace spojeneckým jednotkám, které obléhaly pevnost Dunkerque. A nechyběli mezi nimi, pochopitelně, Pražáci, či rodáci z okolních obcí.
Jedinečnou sounáležitost ve vzduchoplavbě, aviatice a letectví nacházíme dodnes. Po druhé světové válce spolupráce utichla. Nevymizela, avšak získala nový rozměr daný tehdejší situací v rozdělené Evropě.
Po roce 1989 se opět obnovila a prohlubuje vzájemná spolupráce v letectví a kosmonautice. České a francouzské společnosti nedílnými silami pracují v oblasti letadel těžších vzduchu, bezpilotních letadel, raket, ale i v kosmickém výzkumu a v konstrukci družic. Posledním příkladem může být české družice LVICE2 (Lunar Vicinity Complex Environmental Explorer). Nejen o těchto tématech bude přednáška Michala Plavce z Národního technického muzea v Praze.
Přednášku na podobné téma měl Michal Plavec, kurátor letectví NTM, 6. května 2025 v Českém centru v Paříži.
Další akce Klubu za starou Prahu
Společnost přátel starožitností – od 17.30
Přednášky:
Po 2. 6. – PhDr. Kateřina Bečková: Bubeneč a Dejvice, známé, neznámé, poznané a skryté
Přednášky se konají v kinosále v hlavní budově NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA na Letné, Kostelní 42 v Praze 7 vždy v pondělí od 17.30 hodin. Březnová, květnová a červnová přednáška bude spojena s prezentací, možným nákupem a autogramiádou autorů podobně nazvaných publikací.