Motocykl Jawa 175 ve zlaté úpravě je unikátním strojem vyrobeným speciálně pro závod Zlatá přilba Československá v Pardubicích roku 1934. Jednalo se o první ze tří cen, kterou mohli losováním získat přítomní diváci. Do sbírek NTM byl zakoupen 7. května letošního roku.

Zlatá přilba Československá v Pardubicích je jedním z nejvýznamnějších a nejstarších plochodrážních motocyklových závodů u nás. Pravidelně se ho účastnili a účastní špičkoví jezdci a dodnes patří mezi závodní akce světové významu. V roce 1934 měli jeho návštěvníci možnost vyhrát velmi hodnotné ceny – tři stroje Jawa 175 ve zlatém, stříbrném a běžném červeném provedení. Je zřejmé, že výrobce své motorce přikládal vskutku velký význam, když reklamu pojal – i podle dnešních hledisek – takto velkoryse.

To, že se zlatý motocykl zachoval, je malým zázrakem. Jedinečný unikát je v opotřebovaném, ale dobrém původním stavu. Po restaurátorských zásazích, kdy však bude zachována jeho originální povrchová úprava, se stane ozdobou expozice dopravy v Národním technickém muzeu.

Do počátku 30. let 20. století bylo 95 procent prodaných motocyklů u nás zahraniční výroby. V roce roce 1937 se však poměr obrátil. Zásluhu na tom měla právě Jawa 175 opatřená v licenci vyráběným anglickým motorem Villiers. V letech 1932–1946 se jí prodalo několik desítek tisíc kusů. Až na výjimky byly všechny stroje lakovány stejnou červenou barvou. Díky této motorce byl odstartován motocyklový boom v naší zemi.

Autor: Alice Třísková