Chromjuwelen – Autos mit Geschichte (Chromované šperky – auta s historií) je název výstavy, která je otevřena návštěvníkům Technického muzea ve Vídni od 25. října 2007 do 2. března 2008. Dvěma automobily se zde prezentuje i Národní technické muzeum.

Ve Vídni se představí čtyři desítky automobilů, které se významně zapsaly nejen do automobilové historie, ale i do obecných dějin. Většinu exponátů si vídeňské muzeum vypůjčuje, a to jak od řady soukromých sběratelů, tak i ze sbírek významných evropských muzeí a firemních kolekcí.

Vedle automobilů ze stuttgartského Mercedes Benz Museum, berlínského Deutsches Technikmuseum a z August Horch Museum v Cvikově (Zwickau) se na výstavě představí i dva automobily ze sbírek Národního technického muzea v Praze.

Prvním z nich je Tatra 80 s šestilitrovým dvanáctiválcovým motorem a zakázkovou karoserií landaulet, která byla v létě 1935 dodána pro potřeby prezidenta Tomáše Garrique Masaryka. Tento vůz je od 1. 1. 2006 národní kulturní památkou. Jeho zapůjčení na výstavu do zahraniční bylo podmíněno souhlasem vlády České republiky.

Druhým je pak závodní kompresorový osmiválec Bugatti 51 z roku 1931, na kterém sbírali vítězné vavříny Jiří Kristian Lobkowitz a Zdeněk Pohl.

Tatra 80

Bugatti 51

Autor: Petr Kožíšek
Sbírka: