1.12.2011
Náš život s domácími spotřebiči v minulém století
Mgr. Lucie Střechová

Mechanické strojky, které usnadňovaly přípravu pokrmů a pomáhaly s chodem domácností, nás doprovázejí od prvopočátků. Změna způsobu života, která byla nastartována průmyslovým rozvojem během 19. století, byla na jeho konci podpořena i příchodem elektřiny do jednotlivých domácností. Dostupnost elektrické energie přirozeně vyvolala snahy o zvýšení její spotřeby a přizpůsobení co nejvíce věcí pro připojení do sítě. Hledání elektrických strávníků bylo tak přirozené a účelné.

Přednáška se ohlédne za počátky těchto snah a pokusí se objasnit vznik a vývoj našich elektrických pomocníků, které dnes vnímáme jako běžnou součást všedního dne. Pokud je pro vás překvapením, že elektrická – rychlovarná konvice je naší společnicí bezmála 115 let, pak se zastavte na přednášce, která vám odtajní i další osudy vzniku běžně užívaných elektrospotřebičů.

Místo a čas: kinosál Národního technického muzea, 17 – 18:15 h
Cena: 60 Kč


 

15.12.2011

Technická muzea – jejich vývoj, charakter a poslání
PhDr. Miloš Hořejš

Za souhrnným pojmem „technické muzejnictví“ se skrývá řada navzájem odlišných institucí. Síť technických muzeí, vznikající od poloviny 19. století do začátku 20. století, začala v posledních desetiletích doplňovat science muzea a různě pojatá science centra. Přednáška by měla představit samotné počátky myšlenky technického muzejnictví, ale i soudobé trendy v prezentaci vědy a techniky u nás i v zahraničí.

Místo a čas: kinosál Národního technického muzea, 17 – 18:15 h
Cena: 60 Kč