Tým oddělení elektrotechniky, informatiky a akustiky pro Vás připravil nový exponát, který potěší zejména nadšence historické televizní techniky. Jedná se o unikátní zařízení sestrojené pod patronací Vojenského technického ústavu mezi lety 1946 a 1948 ve výzkumném ústavu Televid, dříve Fernseh A. G. v Tanvaldu a Smržovce.
Tehdy ze zbytků německého válečného materiálu vznikl jedinečný televizní řetězec, pracující jako jeden z prvních v Evropě v současné televizní normě 625 řádků. Veřejnosti byl poprvé představen na Mezinárodní výstavě rozhlasu – MEVRO, konané od května do června 1948 v Holešovicích na místě dnešní stavby Parkhotelu naproti Veletržnímu paláci. Televizní řetězec nazvaný na počest výstavy MEVRO, byl schopný propojit a střihově zpracovat obraz generovaný dvojicí elektronických kamer. Výsledný úplný televizní signál byl koaxiálním kabelem ještě bez vysílače zaveden do vývojového prototypu prvního československého televizního přijímače přímo na výstavě. Užaslí diváci v místnosti fascinovaně hleděli na dokonalý televizní obraz snímaný živě venku před televizním pavilonem.
Kompletní dokončené zařízení bylo v plné kráse předvedeno při přenosech z XI. Všesokolském sletu v červnu téhož roku, kdy byl na Strahově vedle stadionu instalován první televizní vysílač, zásobující signálem deset televizorů, umístěných po Praze na veřejných místech, příkladně v budově ČTK.
Po tomto úspěchu bylo zařízení uskladněno v zemědělském statku Kokešov, kde bylo ponecháno svému osudu do doby převzetí Národním technickým muzeem. Zařízení, bylo nyní odborně restaurováno a je nám velkou ctí představit jej návštěvníkům ve třetím patře budovy na Letné v expozici Televizní studio. Přijděte se podívat.