V rámci výstavy „Mezi uměním a řemeslem“ jsme pro Vás připravili workshop, pod vedením představitele tradiční techniky dřevořezu a dřevorytu pana Jiřího Altmanna. Workshop se bude konat v expozici Tiskařství (od 10:00 do 13:00). Přístupný bude všem návštěvníkům muzea v rámci vstupného, předchozí rezervace není nutná.

Více o autorovi zde: Jiří Altmann


DŘEVOŘEZ, DŘEVORYT

Na dřevořez se používá deska s podélnými léty (borovice, smrk, modřín) s výraznou kresbou dřeva, která je mnohdy součástí díla. Řeže se noži různého charakteru.

Na dřevoryt se používají průmyslově vyráběné desky z velmi tvrdého dřeva (zimostráz, hruška). Z prken se nařežou latě, které se ohoblují, obrousí a slepí. Z takto vzniklých trámů se příčně řežou jeden coul tlusté desky, které se opět hladce vybrousí. Z těchto desek (štočků) po vyrytí rydly vznikají tisky bez znatelných letokruhů.

Tisk dřevořezu i dřevorytu je stejný. Je možné jej tisknout ručně knihařskou kostkou i za použití tiskařského stroje. Odřezaná či odrytá místa zůstávají bílá. Pro barevný tisk se používají další štočky, pro každou barvu jeden.


 

Workshop je součástí doprovodného programu výstavy Mezi uměním a řemeslem. Soupis doprovodných akcí naleznete zde: Workshopy 2017 Hollar - NTM