Ze spolupráce Národního technického muzea s Velvyslanectvím Slovinské republiky v Praze vzešla výstava, která připomíná nedoceněnou osobnost slovinského vynálezce Janeze Puhara, od jehož narození 26. srpna letošního roku uplyne 200 let.  Tento kněz byl mimořádně vzdělaným umělcem a vědcem. Ovládal několik jazyků, psal básně, výtečně kreslil a maloval, hrál na několik hudebních nástrojů, které si sám vyráběl, a věnoval se přírodním vědám. Do dějin fotografie se nesmazatelně zapsal, když již v roce 1842 objevil inovativní přenos fotografie na skleněné desky.

 Za svůj vynález dosáhl světových ocenění, stal se členem Francouzské akademie věd a získal několik medailí na světových výstavách. Popularizaci však jeho vynález nezískal a dnes je mimo oblast Slovinska neznámý. Význam jeho práce vyzdvihuje právě tato výstava, která seznámí návštěvníky s jeho odkazem a životním příběhem.

Výstava bude pro návštěvníky otevřena od 5. září do 17. listopadu 2014. Již první den 5. září v 16 hodin se uskuteční přednáška Janez Puhar s názvem Slovinec, který vynalezl fotografii na skleněné desky, při které se účastníkům bude věnovat paní Petra Puhar. Vstup na přednášku je zdarma.

V průběhu výstavy budou v Národním technickém muzeu probíhat workshopy historických fotografických technik (platinotypie, bromolejotisk a talbotypie) s Gabrielou Kolčavovou a Tomášem Štanzelem, odborným pracovníkem NTM. Přesné termíny naleznete na webových stránkách muzea.