Národní technické muzeum připravilo výstavu věnovanou Svatopluku Královi, významné osobnosti českého průmyslového designu. Výstava představí pozoruhodnou tvorbu jedné z nejvýraznějších postav tohoto oboru, průkopníka moderního designu obráběcích strojů, svébytného a mezinárodně uznávaného výtvarníka a autora kinetických hraček pro zdravé i hendikepované děti.
Autor výstavy Jiří Hulák, vedoucí oddělení průmyslového designu NTM, uvedl: „Výstava Svatopluk Král – hra (s) technikou v Malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu je první retrospektivní prezentací Královy tvorby a důležitých životních momentů. V jediném výstavním prostoru představí oba ‚tvůrčí světy‘ tohoto pozoruhodného autora, jeho práci jako designéra obráběcích strojů i tvorbu kinetických objektů.“
Svatopluk Král patří v mezinárodním měřítku k průkopníkům racionálního designérského řešení technických výrobků, formálně se projevujícího hranatými tvary. Od čtyřicátých do počátku devadesátých let minulého století pracoval jako konstruktér a designér obráběcích strojů. Jako zaměstnanec Výzkumného ústavu obráběcích strojů a obrábění (VÚOSO) v Praze-Libni se stal garantem tvarového řešení výrobků všech závodů Továren na obráběcí stroje. Pod jeho vedením dostaly u nás vyráběné stroje jednotný design barev, ovladačů a znaků. Nový design umožnil také nová dispoziční řešení obráběcích strojů a další strojírenské techniky. Dvacet pět let Svatopluk Král vedl při VÚOSO specializovaný designérský ateliér a se svými spolupracovníky přispěl k dalšímu rozvoji designu v těžkém strojírenství, ať už jde o problematiku tvarového a ergonomického pojetí strojů bez manuální obsluhy, designu výrobních systémů, linek a hal nebo „humanizace“ pracovního prostředí.
Paralelně se Svatopluk Král zabýval malbou včetně experimentálních technik a od sedmdesátých let věnoval většinu svého volného času tvorbě pozoruhodných kinetických objektů a hraček. Kinetické hračky a zvukové objekty Svatopluka Krále obdivovaly děti i dospělí na výstavách u nás i v zahraničí, ale hračky především těšily a vzdělávaly hendikepované děti. Některé z kinetických hraček si návštěvníci mohou ve výstavě vyzkoušet.
Svatopluk Král získal od šedesátých do osmdesátých let zhruba třicet ocenění. Je původcem nebo spolupůvodcem téměř třiceti patentů. V roce 2016 převzal čestné občanství Prahy 8. I ve svých devadesáti letech se stále věnuje kresbě a literárně-výtvarné tvorbě.
Ve sbírce průmyslového designu Národního technického muzea se nachází doklady historie československého průmyslového designu, které Svatopluk Král muzeu daroval, stejně jako mnoho jeho hraček. Nová výstava představí návštěvníkům celé jeho dílo. V letošním roce bude také ve spolupráci NTM a vydavatelství Mladá fronta vydána první monografie této osobnosti (autoři Jiří Hulák a Johanna Pauly).