Proces Van Dyke – kopírování na ručně připravený citlivý papír.

Po vysvětlení základů techniky si účastníci sami zcitliví papír pro kopírování. Po usušení na něj v kontaktním rámečku kopírují svůj negativ. Vykopírovaný obraz se vyvolá ve vodě, ustálí slabým ustalovačem, vypere a usuší. Obrázky mají příjemnou hnědou tonalitu, jsou trvanlivé a nekroutí se.

 

 

 

O Procesu Van Dyke

Mezi milovníky historických fotografických technik je to asi nejoblíbenější proces. Oproti jiným historickým technikám je rychlý, spolehlivý, nenákladný a výsledky jsou dost podobné platinotypii. Černobílý negativ se UV světlem kontaktně kopíruje na zcitlivěný papír, který se   před tím ručně připraví. Obraz vzniká již při kopírování, při dalším zpracování se již jen vypere a ustálí.

Další informace naleznete na webu NTM (odkaz)

Uvítáme, když si účastníci přinesou vlastní negativy – černobílé, ideálně formátu A6, tvrdší gradace-asi takové, jaké by bylo při normálním pozitivním procesu třeba zvětšovat na měkký papír. Pokud nemáte vlastní negativy, vezměte s sebou digitální data svých oblíbených obrázků, vybereme jeden nebo dva nejvhodnější a vytiskneme na fólii. Vezměte si také pracovní oděv, skvrny od zcitlivovacího roztoku není možné ničím vyprat.

Workshop se koná v sobotu 18. 2. 2023, sraz v 9:25 ve služební vrátnici NTM (vchod ze suterénu vlevo od hlavního vchodu). Celkem 6 účastníků, pracuje se ve dvojicích. Konec v 16:30-17 hodin, přibližně 45 minut přestávka na oběd. Workshop vede kurátor oddělení dějin fotografické a filmové techniky NTM Tomáš Štanzel.

Cena tvůrčí dílny je 750 Kč,  

přihlášení na: photoworkshop@ntm.cz, údaje pro platbu zašleme.