Přihlaste se na tvůrčí dílnu fotografického procesu Kyanotypie. Dílnu vede Ing. Tomáš Štanzel, kurátor oddělení dějin fotografické a filmové techniky. 

Podorobnosti v aktualitě

 

 

 

 

Kyanotypie

Přihlásit se můžete na adrese: photoworkshop@ntm.cz.

termín: sobota 10.12. 2022 

začátek a konec: 9:30 (9.25 sraz u služební vrátnice (suterén vlevo od hlavního vchodu), konec 16:45

pomůcky a materiál: Veškeré materiály i přístroje budou k dispozici, vezměte si s sebou pracovní oblečení. 

celkový počeet účastníků: 6 (pracuje se ve dvojicích)

cena za workshop: 750 Kč na jednoho účastníka. (údaje pro platbu zašleme po přihlášení)

O procesu Kyanotypie

Kyanotypie je historický fotografický proces, který v posledních letech doznává značného oživení a popularity. Je to jednoduchý proces, ale navzdory tomu s velkými možnostmi. Je možno jím poměrně rychle, bez náročného školení, jen se základními chemikáliemi a nákladného zařízení získat velmi pěkné obrazy.

Účastníci si pod vedením lektora ručně zcitliví papír, na nějž pak kopírují kontaktním způsobem negativ. Obrázky mají modrou tonalitu, kterou je možno vytónovat do hnědé, zelenočerné nebo modrozelené – techniky tónování jsou součástí programu. Kyanotypií se dají vytvářet také pěkné fotogramy-možno si přinést s sebou předměty ke kopírování (ploché, aby je bylo možno přikrýt sklem).  Negativy ke kopírování si můžete přinést vlastní (formátu nejméně 6 x 6 cm, klasické filmové nebo vytištěné na digitální tiskárně), nebo je můžeme vytisknout na naší tiskárně na fólii z vašich donesených dat (vezměte více obrázků na výběr). Tvůrčí dílnu vede kurátor oddělení dějin fotografické a filmové techniky Tomáš Štanzel.

O procesu blíže na https://www.ntm.cz/historicke-fotograficke-techniky/cast-vii-kyanotypie