V expozici Doprava se konal již po třinácté koncert Pražského jara. Tentokrát  se 20. května 2024 uskutečnila pod názvem Pianofonia premiéra kompozice Michala Rataje a Jana Trojana. Koncert byl uspořádán ve spolupráci se společností PETROF. 

V prostorách Dopravní haly Národního technického muzea byly rozmístěny jednotlivé součástky klavírů, od drobných až po ty největší, i dva kompletní nástroje. Rozezněla je nová kompozice, kterou přímo na objednávku festivalu vytvořili Michal Rataj a Jan Trojan.

Na koncertní křídlo, jak jej známe z klasických koncertů, hrál přední český interpret světového renomé Ivo Kahánek. Netradičně klavír rozezníval Michal Nejtek, sám skvělý hudební skladatel, na součástky klavírů jako na bicí nástroje hrál perkusionista nevšední senzitivity Štěpán Hon.

Pianofonia se konala za účasti ministra kultury Martina Baxy ve vyprodaném sále expozice hned dvakrát za sebou.

Koncert se uskutečnil jako doprovodný program k výstavě „PETROF 160. Klavír jako technické dílo“, která se koná v NTM ve spoluráci s PETROF při příležitosti 160. výročí založení firmy, která je jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců akustických pianin a klavírů. Je společným příspěvkem Národního technického muzea a společnosti PETROF k letošnímu Roku české hudby.

Fotoalbum