Balón Praha

Balón „Praha“si zakoupil roku 1904 zakoupil František Hůlka, pražský vzduchoplavec, člen České aeronautické společnosti, významná postava z dějin balónové létání v Praze na konci 19. a na začátku 20. století.

 

 

 

Hůlka se už roku 1895 stal majitelem balónu Ressel, když tento balon po roce 1900 dosloužil, rozhodl se F. Hůlka pro koupi nového.

Hůlka předpokládal další zájem o balonové létání a doufal v jeho perspektivu. Po zralé úvaze se opět – podobně jako u balónu Ressel – rozhodl pro francouzskou renomovanou firmu Godard. V červnu 1904 došel z Paříže nový balón a byl pokřtěn podle hlavního města českého království „Praha“.

První let s ním provedl Hůlka úspěšně dne 25. září 1904, kdy se vznesl z Prahy a přistál u Velvar.

 

 

 

Roku 1905 stojí za zmínku příprava k letu, během něhož mělo být pozorováno zatmění Slunce dne 30. srpna. Na vědeckém experimentu se podílel prof. K. V. Zenger, někdejší předseda ČAS. Pro silný vítr však nakonec k letu nedošlo.

Naproti tomu se zdařil let 28. září 1905, během něhož pořizoval fotografie ing. Jan Plischke. Zachytil vzlet balónu z koše, vzdalující se zemi s mávajícími diváky na výstavišti a dále fotografoval Prahu, výstaviště, Průmyslový palác, Holešovické nádraží, zdymadlo u Tróje a dále krajinu v průběhu letu. Plischke pořídil v českém prostředí jedinečnou řadu prvních leteckých snímků.

 

Technické údaje:

Balón o obsahu 1000 m3 je zhotoven z 32 dílů bavlněné látky zvané pergal. Pevnost látky na 1m2 je 1000 kg. Balón je sešit z 32 dílů pergalu, jeho objem je 39 m3 a průměr 12 m.

Balónový obal váží 162 kg a je natřen čtyřmi vrstvami neprodyšného laku. Záklopka balónu je z ořechového dřeva, má 12 vodorovných pér spojených 16 šrouby a 16 řemínky.

Balónová síť je zhotovena z italského konopného lana o tloušťce 3 mm a je složena ze 128 kosočtverců. Síť je ukončena 32 lany, která jsou ukotvena na visutý kruh, spojující koš se sítí. Spojovací kruh je z dubového dřeva, je ovinut provazy a připevněn 40 kolíky.

 

 

 

 

Koš je spleten z proutí a ze španělského rákosí. Košem jsou propletena 4 lana o tloušťce 16 mm a pevnosti 1600 kg. Vlečné lano jez kokosových vláken, je dlouhé 66 metrů a váží 30 kg. Druhé lano ke kotvě je dlouhé 40 metrů, kotva sama váží 20 kg.