Kostelní 42, 170 78 Praha 7, Česká republika
Otevřená kultura Pro neslyšící
Sledujte nás na
E-shop Vstupenky
Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi
1. 11. 2023 - 31. 1. 2024
Hlavní budova v Praze

Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi


Putovní výstavu připravila organizace Za sklem, o. s., s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. 

Každou fotografii doplňuje otázka „V čem jsem jiný?" a dává divákovi prostor pro vlastní úsudek. Do poslední chvíle je však utajeno, kdo z portrétovaných lidí je tzv. na spektru (s poruchou autistického spektra) a kdo ne.

Zcela jedinečné fotografie, které ve výstavě můžete vidět, jsou dílem studentů Ateliéru reklamní fotografie. „Výstava představuje portréty 28 lidí nejen na spektru autismu. Jsme velmi rádi, že mladým studentům záleží na vzájemném pochopení, pochopení sebe sama a pomoci tam, kde je třeba,“ říká předsedkyně organizace Za sklem, o. s., Marta Pečeňová.

Každou fotografii doplňuje otázka „V čem jsem jiný?" a dává divákovi prostor pro vlastní úsudek. Do poslední chvíle je však utajeno, kdo z portrétovaných lidí je tzv. na spektru a kdo ne. Návštěvník si svůj odhad ověří až na konci výstavy.  Podle speciálně vytvořeného grafického klíče může porovnat své vnímání a posuzování s realitou. Projekt je zajímavý také tím, že ani samotní autoři snímků do poslední chvíle nevěděli, koho fotí, aby se tak předešlo předsudkům vůči fotografovaným lidem. Poselství výstavy je vlastně velmi jednoduché. Prakticky dokazuje, že lidé s autismem se na první pohled neliší od většinové společnosti, že každý máme svou „jinakost“ a že ani naše vnímání není jednosměrné.

Fotoalbum

Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi

Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi

1. 11. 2023 - 31. 1. 2024