- Úvod
- Expozice a výstavy
- Výstavy
- Bourec v plastiku. Výroba umělých textilních vláken v Československu

Bourec v plastiku. Výroba umělých textilních vláken v Československu
Výstava malého formátu představí zajímavé téma vývoje a výroby umělých textilních vláken se zaměřením na situaci v Československu. Zpracováním tohoto tématu zároveň připomínáme 110. výročí od narození Otto Wichterleho.
Na přípravě výstavy spojily své síly dvě kurátorky NTM: Lucie Střechová, kurátorka sbírky Textilní výroby, a Gabriela Kopalová, kurátorka sbírky Chemie. K výstavě uvedly: „Již nějakou dobu jsme uvažovaly o vzájemné spolupráci, protože řada chemických principů a postupů prochází několika technologickými fázemi textilní výroby. Začaly jsme tak u zmapování nejvýraznější oblasti této spolupráce mezi chemií a textilem, a to jsou právě umělá vlákna."
V rámci informativní výstavy, která se skládá z několika tematických a grafických panelů, je připomenut obecný vývoj umělých textilních vláken od těch z přírodních surovin po první vlákna ze syntetických polymerů, tedy vynález amerického Nylonu. Dále je zde popsána průmyslová výroba a užití těchto textilních vláken na území Československa, vývoj prvního tuzemského polyamidového vlákna Silonu a jeho cesta k průmyslové produkci. Druhá část výstavy je věnována zmapování dalších syntetických textilních vláken a jejich užití v druhé polovině 20. století. Závěr výstavy pak dává informaci o trendu současné textilní výroby, kterým jsou nanovlákna.
Textovou a grafickou část výstavy v několika vitrínách doplňuje i malá ukázka konkrétních předmětů, které odkazují jak na samotnou průmyslovou výrobu umělých textilních vláken, tak představují i sortiment konrétních textilních výrobků, které byly z těchto vláken vytvořeny. Nebudou tak chybět typické oděvní součásti, na jejichž produkci se umělé textilní vlákno primárně využívalo, a to jsou dámské punčochy.
Fotoalbum
