AUTO NA GUMIČKU

AUTO NA GUMIČKU

Jaké je to autíčko na gumičku? Je to zcela libovolné autíčko sestavené z jakékoliv stavebnice, které je poháněno gumou.  Gumičku soutěžící před jízdou napne – natahováním, nebo kroucením a tím do ní vloží energii.
 
 
    

Pravidla soutěže:
Protože podmínky v muzeu jsou však  jiné, než ve škole (chybí dlouhé chodby) a protože chceme otevřít soutěž pro co nejvíce žáků ZŠ, nebude se soutěžit v jízdě na co nejdelší vzdálenost. Svoji dovednost však můžete prokázat v těchto disciplínách:
1) Jízda na přesnou vzdálenosti 10 metrů. Vítězí ten, kdo ovládá natáhnutí gumičky svého autíčka tak, že se k čáře ve vzdálenosti 10 metrů přiblíží nejvíce. Zepředu, nebo zezadu, to je jedno.  Budou tři jízdy. Doporučení: Při navíjení gumičky, nebo provázku si dělejte značky.
2) Přímá jízda. Startovní dráha bude jeden metr široká. Vlevo i vpravo budou po každém metru značky. Úkolem je projet co nejdále po vyznačeném pruhu. Počítá se, kolik značek autíčko projede a nevybočí. Budou tři jízdy. Doporučení: Autíčko by mělo být tuhé, uložení koleček co nejpřesnější.
3) Rychlá jízda. Měřit se bude čas pro ujetí vzdálenosti 10 metrů. Podmínkou je jízda po kolech po celé trase a ne létání.  Budou dvě jízdy, zakončeny budou v molitanové bariéře. Doporučení:  Pro tuto disciplínu si můžete vyměnit nebo přidat gumičku. Také můžete mít pro tuto disciplínu ještě jedno autíčko.
4) Pomalá jízda. Měřit se bude čas pro ujetí vzdálenosti 3 metry. Účelem je vyrobit autíčko co nejpomalejší. Bude jedna jízda. Doporučení: I pro tuto disciplínu můžete mít jiné autíčko, které se bude, díky vaší vynalézavosti, pomaličku pohybovat.
5) Technické provedení autíčka. Hodnotit se bude pečlivost a nápaditost provedení.

Pro více informací pište na technickesouteze@ntm.cz

Další příklady a rady jak na to naleznete na stránkách blogu psaného pro tuto soutěž od jejích počátků:       www.autonagumicku.estranky.cz.